Přednášející:
MUDr. Ondřej Nývlt, prezident AVP
Iva Dvorská Dis., Předsedkyně etické a vzdělávací komise AVP
Ing. Šárka Hajská, členka výboru AVP
Bc. Ján Staš, člen AVP
Aliance výživových poradců ČR ® je sdružení odborníků v oblasti správné výživy řídících se společnými standardizovanými postupy v poradenské praxi (dodržováním Kodexu). Primární snahou AVP ČR je zajistit jejím společenskou vážnost, reprezentaci a ochranu zájmů, možnost účasti na vzdělávacích seminářích a valných hromadách, rady v právní a pojistné ochraně poradců, sjednané slevy při účasti na odborných seminářích a konferencích.
Christine Bailey, MSc. je ve Velké Británii oceněnou registrovanou odbornicí na výživu (BANT) a zdravé stravování. Od roku 1999 je také kuchařkou a autorkou. S vášní pro tvorbu delikátních a výživných receptů má Christine pověst člověka, který dokáže nadchnout ostatní pro zdravé, opravdové jídlo. Christine má hluboké akademické a vědecké základy – získala dva bakalářské tituly, jeden magisterský, dále pokračovala v postgraduálním vzdělávání ve výživě a kuchařském vzdělávání. Je držitelkou plné kvalifikace ve Funkční Medicíně. Je vyhledávanou konzultantkou mnoha společností a přispěvovatelkou do celostátního tisku. Pořádá lekce “Výživného vaření” včetně populárních lekcí pro děti. Vyvíjí nové recepty a produkty pro široké spektrum společnosti, pravidelně se objevuje v médiích diskutujících na téma stravy, výživy a fitness. Při své práci výživové konzultantky Christine používá EBM (vědecký výzkum založený na důkazech), neustále monitoruje nové studie a publikace, které se objevují v médiích. Pevně věří v co nejjednodušší cestu a zaměřuje se na výživově skutečně hodnotnou stravu. ”Výživa by neměla být komplikovaná”, říká. “Není to o dělání velkých změn nebo následování výstředních diet. Naprosto dostačující je v průběhu času krok po kroku měnit stravovací návyky a budovat zdravý způsob života.”
Kateřina Boesenberg BHSc. ND se oborům nutriční výživy a celostní přírodní medicíny začala věnovat v roce 2001 na Australian College of Natural Therapies (Sydney, Austrálie). Odborné obory klinické naturopatie a klinické nutriční medicíny (Dip. Nut. 2005, Adv. ND 2006) pak vystudovala na prestižní Nature Care College v Sydney. Po jejich dokončení si nejdříve rozšířila vzdělání o diplom z univerzity Charlese Sturta v oboru Health Sciences (2007) a následně o kvalifikace u Institutu Funkční Medicíny v Británii (2012-14). V soukromé praxi, kterou vede od roku 2005 (Sydney, Praha), se specializuje na nedostatky imunitního systému, autoimunitní onemocnění, hormonální nerovnováhu a obtíže zažívacího traktu. V současnosti se kromě privátní praxe věnuje převážně přednáškové a lektorské činnosti. Je prezidentkou České Naturopatické Společnosti, asociace podporující rozvoj klinické naturopatie v České republice a zakladatelkou a ředitelkou Školy Klinické Naturopatie. V letech 2018 – 2020 zastávala pozici Předsedkyně Evropského výboru Světové naturopatické federace a zároveň byla členkou jejího exekutivního výboru.
Chris Buarque je brazilkou naturopatkou a vědeckou ředitelkou naturopatické asociace s praxí od roku 1994. Na Univerzitě São Paulo vystudovala obory estetiky, kosmetologie, meditace a jógy. Její zájmovou specializací je a vždy byla kombinace botaniky, kosmetiky, aromaterapie a východních technik. V této sféře vyvinula metodu GAIA, která propojuje východní metody a fytoterapii a cílí specificky na regeneraci organismu a pokožky za dosažením omlazení a dlouhověkosti. Chris Buarque je uznávanou a vyhledávanou odbornicí v tomto oboru. Kromě klinické praxe je také vysokoškolskou profesorkou postgraduálních kurzů Naturopatie, specialistkou na meditaci a vědeckou ředitelkou brazilské naturopatické společnosti Naturopatas do Brasil.
MUDr. Kateřina Cajthamlová je absolventka FVL UK (1986), a je od roku 2000 držitelkou licence ČLK pro výkon lektorky v lékařské praxi, licence odborného zástupce a pro poskytování poradenských služeb pro obor interní lékařství.
Kromě celoživotního vzdělávání v rámci ČLK absolvovala v letech 2004-8 i výcvik v systemické terapii a ukončila jej obhajobou na téma „Krizová intervence v jednom sezení“. V letech 2005-2015 se věnovala popularizaci zdravého životního stylu v TV Prima (pořad Jste to, co jíte) a v ČT (pořad DoktorKA), od roku 2012 dosud má na Rádiu Region pravidelný pořad Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou a Patrikem Rozehnalem.
Přispívá do časopisu Rodina a škola, je čestnou předsedkyní Asociace zřizovatelů školních jídelen a přednáší v rámci Managementu osobního rozvoje na VŠE Praha i pro ČLK a další subjekty na různá témata z oboru komunikace, psychohygieny a zdravého životního stylu. Je autorkou knihy Abeceda moderního rodiče (Vyšehrad 2017), spoluautorkou knih Nebezpečný svět kalorií z pohledu tří lékařů (Doleček, Středa, Cajthamlová, Ikar 2013) a Čtěte pohádky, čtěte mezi řádky (Hinková, Cajthamlová, Orbis IN, 2012), je členkou ČLK a ČAP.
Odborníci vystupující v dokumentu E-Motion 2.0:
Alain Herriott, Dr. Bradley Nelson, Dr. Darren Weissman, Dr. Joe Dispenza, Don Tolman, Nassim Haramein, Neale Donald Walsch, Raymon Grace, Robert G. Smith, Sonia Choquette, Dr. Amelia Hardwick, Michelle Schrader, Jonathan Tripodi.
Režie: Frazer Bailey
Produkce: Justin Lyons
Lorna Estefanía Fernandez BHSc. ND je mexická naturopatka, která svůj naturopatický titul získala na vysoké škole v roce 2018. V privátní praxi se specializuje na prekoncepční až poporodní péči žen a zdraví dětí. Je v této oblasti vyhledávanou specialistkou díky kombinaci naturopatie a tradiční mexické medicíny. Pomáhá ženám připravit tělo na příchod nového života a následně jej po porodu (post partum) navrátit do rovnováhy nejen pomocí bylin a výživy, ale také speciálními koupelemi, terapiemi na uzavření kyčlí a technikami k celkovému navrácení vnitřní síly ženy. Ve své praxi využívá i reflexní terapii a aurikuloterapie (ušní akupunktura). Je specialistkou v oboru dětské homeopatie a diplomovanou terapeutkou trofologie - vědecky podložené kombinování stravy za účelem léčby nemocí. Je pravidelně zvána jako přednášející největšího jihoamerického naturopatického kongresu IACN díky svému zájmu v oblasti buněčné výživy, kde na toto téma přináší aktuální nové výzkumy a aplikace. Je držitelkou dimplomu Reiki Master a členkou ANNCH.
Michaela Fučíková je odbornou aromaterapeutkou, absolventka Institutu aromaterapie v Praze (2011). Ve své aromaterapeutické praxi se vedle individuální péče o klienty zaměřuje na práci se širokou veřejností – přednáší a pořádáworkshopy a semináře o éterických olejích, jejich praktickém využití, významu a přínosu pro náš každodenní život. Je členkou a také akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů (AČA) pro Základní kurz aromaterapie, který laiky velmi uceleně uvádí do světa aromatických bylin, éterických a rostlinných olejů. Je členkou Mezinárodní federace profesionálních aromaterapeutů (IFPA), od r. 2019 vyučuje na Institutu aromaterapie v Praze své budoucí kolegy - aromaterapeuty. Dlouhá léta se souběžně věnuje harmonickému přístupu k životu a zdravému bydlení dle filosofie Feng Shui (absolventka České školy Feng Shui v Praze 2008) a aromaterapii velmi blízkému sommeliérství. Svoji práci, přístup ke klientům a životní pohled staví na principech nalézání harmonie, zdraví a rovnováhy v životě.
Jako klinický nutriční terapeut (BSc(Hons) Dip ION IFMCP) pracuji již více než 15 let. Ve snaze pomoci sobě i ostatním dosáhnout pevného zdraví pokračuji ve studiu, neustále zkoumám lékařskou literaturu a navštěvuji přednášky a semináře. Jsou to však moji vlastní klienti a pacienti, kteří skutečně prohloubili mé znalosti o složitosti lidského těla a vzájemně propojeném systému systémů, kterým jsme. Mé studium s Institute for Functional Medicine (IFM) umožnilo mé praxi stát se více medicínsky integrovanou a jsem ráda, že patřím mezi certifikované praktiky IFM ve Velké Británii, kteří pomáhají měnit způsob, jakým se v této zemi praktikuje medicína.
Z osobního hlediska je pro mě jako matku tří dětí výživa a zdraví základem rodinného života. Dávám svým dětem zdravé základy a umožňuji jim pochopit, jak jejich tělo funguje a co potřebuje, což jsou dovednosti, které je, jak doufám, částečně připraví na celý život.
Richard Gonzor je vyhledávaným sportovním koučem a mentorem. Své dětství strávil s rodiči ve Francii a po vystudování Univerzity veterinárního lékařství v Košicích se vrátil do Prahy. Šest let hledání a nespokojenosti vyústily v životní krizi, která ho donutila přehodnotit a přestavět svůj přístup k sobě i ke světu. Právě však díky této krizi změnil svůj životní směr v to, co ho vždy naplňovalo - propojení pohybu a mysli a objevování těla a duše. Nyní po 22 letech praxe žití, koučování, hledání, krizí i velkých chvil, sdílí své unikátní know-how, díky kterému jeho svěřenci dosahují jedinečných výkonů.
Pavla Hájková vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a poté mezinárodní rozvojová studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde pokračovala tři roky v doktorském studiu se zaměřením na výživu a přírodní medicínu v rozvojových zemích. V západoafrické Ghaně pracovala na projektech komunitního rozvoje zemědělských oblastí, kde se v praxi setkávala s přirozenou, tradiční stravou založenou na několika základních surovinách, která formovala její pohled na výživu. Profesně vstoupila do světa přírodní medicíny v roce 2014, kdy ji pozitivní zkušenosti s nutriční terapií přivedly ke tříletému studiu klinické nutriční medicíny a západní fytoterapie na Škole Klinické Naturopatie v Praze. V roce 2015 založila vlastní privátní praxi Přirozeně ke zdraví, v níž se zaměřuje na aplikaci léčebné výživy a bylinné terapie při zdravotních potížích s využitím modelu funkční medicíny, který kromě zdraví fyzického bere v úvahu také složku zdraví mentálního, emočního a spirituálního. Pavlinou specializací je naturopatická péče o matku a dítě, v níž využívá také znalosti symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství. Protože v naturopatické praxi vnímala dlouhodobě potřebu úzké spolupráce s psychologem při řešení zdravotních obtíží klientů, rozhodla se v roce 2022 rozšířit svoji praxi na Kliniku integrativní péče Přirozeně ke zdraví, která je první komplexní psychologicko-naturopatickou klinikou na Moravě.
Antony Haynes RNT BA (Hons) Dip ION vede svou privátní praxi již 30 rokem a je jedním z nejzkušenějších registrovaných nutričních terapeutů ve Velké Británii. Je jedním z prvních praktiků, který již v roce 1992 implementoval do svého poradenství principy Funkční Medicíny. Skrze pravidelné přednášky a webináře Antony po celou dobu své praxe vzdělává nejen laickou veřejnost, ale i své kolegy. V klinické praxi se zaměřuje se na složité případy autoimunitních onemocnění, má velké zkušenosti s onemocněním trávicího traktu včetně SIBO, únavovým syndromem, kožními problémy a redukovanými kognitivními funkcemi. Posledních 9 let se zaměřuje na široké spektrum virových infekcí, jmenovitě na: EBV, HHV-6, VZV, HSV-1, HSV-2, HPV, parvoviry a Coxsackie viry. Je také úspěšným a ceněným autorem dvou knih o výživě. “The Insulin Factor” (vydáno v roce 2004) a “The Food Intolerance Bible” (vydáno v roce 2005). Je pravidelným hostem různých televizní a radiových pořadů. V březnu 2011 byla Antonymu prestižním magazínem CAM udělena cena “Outstanding Practice” za jeho letité předávání vědomostí a zkušeností, inspirování a motivování jak praktiků tak klientů.
Karolína nejprve vystudovala přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde ji nejvíce nadchla biologie a fyziologie člověka i botanika. V posledním roce studia si vybrala studijní pobyt v holandském Maastrichtu, kde se věnovala oboru Public Health and Health Management. Poté pracovala v oblasti fyzio-fitness a současně jako HR managerka v IT firmách. Až v roce 2016 objevila naturopatii a ta ji změnila život. Vystudovala dvoj-obor Klinická nutriční medicína a Západní fytoterapie na Škole Klinické Naturopatie. Od roku 2018 se věnuje své naturopatické praxi. Ráda se neustále vzdělává a experimentuje, aby mohla svým klientům i studentům Školy Klinické Naturopatie být dobrou průvodkyní na cestě ke zdraví. V roce 2020, díky své mentorce Kateřině Boesenberg BHSc. ND, Karolína převzala kliniku Naturopathic Solutions v Praze, která je od roku 2022 zároveň klinikou studentskou. Karolína se také věnuje propagaci naturopatie na živo i v online světě.
Jana Kyriakou praktikuje a učí pohyb a práci s tělem i myslí více než 20 let. Pomáhá dospělým, dětem a mladistvým, aby se cítili ve svém těle doma, aby uměly pracovat se stresem a úzkostmi a aby žili naplno a s radostí. Je mezinárodně certifikovaná lektorka mindfulness, jógy a jógové psychologie, pilates, jógy smíchu, tance a programu Embody Love Movement© (ELM), zaměřujícího se na problematiku “body-image” a rozvoj sebelaskavosti. Jana poskytuje také jógovou terapii jako prevenci a podporu při poruchách příjmu potravy, sebepoškozování, nízké sebeúctě a úzkostech. Byla členkou týmu expertů v Národním ústavu duševního zdraví, kde se podílela na projektu zavedení psychosociální výchovy do českého školství a je spoluzakladatelkou projektu Motion Digital, který přináší wellbeing a podporu duševního zdraví dospělým a mládeži z fondů EU. Je autorkou digitální učebnice “Rosteme Spolu” - praktický průvodce milující mámy, aneb jak si užít dospívání své dcery krok za krokem.
Ing. Ivan Mach, CSc. vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Je autorem řady původních vědeckých prací a působil jako vedoucí výzkumný a vývojový pracovník na špičkových pracovištích chemického a potravinářského průmyslu. Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice a lektoroval řadu odborných knižních publikací. Je autorem mnoha titulů knih, překladů, odborných publikací, článků, skript a přednášek. Působí jako lektor řady kurzů, je odborným garantem certifikovaných kurzů výživových poradců Nutris – první a nejstarší školy pro výživové poradce v ČR, kterou v r. 2004 založil. Přednášel na 1. Lékařské fakultě UK v Praze, Masarykově univerzitě v Brně a VŠ Palestra Praha. Je poradcem Lékařské komise Českého olympijského výboru a je veřejně znám jako popularizátor fitness a zdravé výživy v novinách, časopisech, rozhlasu a televizi. Působí jako poradce pro výživu a životní styl, sportovní dietolog a manažer vrcholových sportovců a byl jmenován soudním znalcem v oboru. V r. 2008 založil profesní spolek Alianci výživových poradců ČR, kterou vedl jako prezident do r. 2019.
Jorge Neira ND PhD. je klinickým naturopatem, s magisterským, doktorandským a MBA titulem v oborech vzdělávání a veřejného zdraví. Působil jako poradce ministerstva zdravotnictví Chile a také v Národní radě pro vzdělávání. V roce 2019 byl oceněn iberoamerickou cenou přírodní medicíny. Je vyhledávaným řečníkem na světových naturopatických kongresech: Montevideo 2014, Barcelona 2015, Londýn 2017, Phoenix 2017, Lisabon 2017 a 2018, Xalapa 2018, Melbourne 2019. Byl žákem indické Hira Ratan Manek v technikách čerpání energie ze slunce, učil se od původních obyvatel z kmene Shipibos z džungle Pucallpa v Peru, arizonských Navajů a brazilských Katukinů. Od roku 2016 je prezidentem Chilské naturopatické asociace (ANNCH).
Pavlína Nováková je profesí oční optik - optometrista s 30 letou praxí, k očím má tedy vztah velice blízký. K celkové diagnostice podle tradiční medicíny, kde hraje Iridologie důležitou roli se dostala přes 5leté studium přírodní medicíny v Praze. V současné době souběžně vykonává svoji původní profesi a Iris diagnostiku –terapii podle zásad tradiční, přírodní medicíny. Klade důraz na praktický rozbor pochopitelný pro klienta.
Elisabeth Philipps PhD BSc (Hons) BSc Nut. Med. je nutriční terapeutkou, funkční lékařkou a vědkyní specializující se na oblast nervového systému a mozku (angl. neuroscientist), s fokusem na endokanabinoidní systémy – komplexní systémy buněčné signalizace, které spojují každý orgán a dráhu těla včetně mozku, imunitního systému a trávicího traktu a které mohou být ovlivněny CBD (doplňkem stravy na bázi konopí). Elisabeth pravidelně publikuje v odborných časopisech a přednáší na řadě vědeckých konferencí, kde prezentuje své dosavadní výzkumy a zvyšuje tak povědomí o endokanabinoidním systému, CBD a léčivém konopí. V současnosti se věnuje výzkumu zdravotních benefitů fermentované stravy (včetně kvásku či kynutého těsta) na zažívací trakt a mozek. V klinické praxi se soustředí na zdravotní problémy v oblasti nervového systému a mozku. Pomocí úpravy životního stylu a stravování pomáhá lidem v uvědomění si potřeby opravdové změny a v dosažení jejich osobní svobody.
Gregory Potter, PhD. získal doktorát v oblasti spánku, cirkadiánních rytmů, výživy a metabolismu. Jeho výzkum byl uveden v desítkách mezinárodních zpravodajských kanálů včetně BBC, Reuters a The Washington Post. Jeho specializací je metabolická optimalizace skrze nutriční timing. Pomáhá tak klientům zlepšit kvalitu života, zdraví a v neposlední řadě sportovní výkon. Greg se kromě spolupráce s US Naval Special Warfare Command podílel např. i na přípravě řady sportovců na závody, včetně sprinterů, kteří následně získali 4 zlaté medaile na mistrovství Evropy či veslařů, kterým se podařilo zlomit světový rekord. Greg je spoluzakladatelem a vědeckým ředitelem společnosti Resilient Nutrition, společnosti zabývající se výživou a doplňky stravy.
Ján Staš Mgr. je sportovním koučem, výživovým poradcem, lektorem. Problematikou výživy ve vztahu k mnoha úrovním lidského zdraví a výkonnosti se aktivně zabývá od roku 2008. Od roku 2013 působí jako sportovní trenér a výživový poradce, od roku 2015 také jako lektor kurzů pro výživové poradce a specializovaných seminářů s primárním zaměřením na sportovní výživu a využití doplňků stravy v podpoře fyzického i mentálního výkonu. Přednáší ve Škole Klinické Naturopatie v rámci předmětů Makroživiny a Mikroživiny. Je spoluautorem několika odborných publikací v oblasti výživy a sportovní výživy. Ve své praxi spolupracuje s řadou kondičních i vrcholových sportovců, především z odvětví bojových sportů a zaměřuje především na to, jak pomocí vhodné výživy, doplňků stravy a dalších nástrojů maximalizovat výkonnost ve sledovaných oblastech.
Prof. Anna Strunecká RNDr. DrSc. vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK, obor biologie–chemie (1961-1966). V roce 1972 získala titul CSc. z normální a patologické fyziologie UK. V roce 1980 byla jmenována a ustanovena docentkou fyziologie a v roce 1987 získala doktorát věd (DrSc.). V roce 1989 byla jmenována a ustanovena profesorkou fyziologie. V letech 1981–1990 zastávala pozici vedoucí Katedry fyziologie a vývojové biologie PřF UK, kde následně působila až do roku 2006. V letech 2008-2013 působila na 1. lékařské fakultě UK, Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, laboratoř neurofarmakologie. Z pedagogické práce na UK má má dlouholeté zkušenosti. Byla řešitelkou 7 grantových projektů, které poukazují na mechanismy vzniku patofyziologických změn u Alzheimerovy nemoci a autismu. Publikovala více než 300 odborných prací, byla členkou redakční rady časopisu Americké fyziologické společnosti News in Physiology a mezinárodního časopisu Fluoride. V letech 2002–2004 byla koordinátorkou pro přípravu projektu Evropské unie, kterého se pod jejím vedením účastnilo 352 vědců z 15 zemí. V roce 1995 dostala diplom Amerického biografického ústavu Žena roku. Více informací o její práci můžete nalézt na www.strunecka.cz
Ing. Hana Střítecká, Ph.D. se po studiu na VŠ Chemicko-technologické odklonila od chemické technologie a začala se dovzdělávat v oblasti fyziologie, výživy člověka a procesní hygieny potravin. Toto vzdělávání zakončila atestací v oboru. Následně absolvovala několik odborných stáží v problematice práce v poradně výživy, prevence a ovlivňování obezity a kurzů pořádaných IPVZ v oblasti výživy, biochemie stárnutí a léčivých rostlin, Potravinářskou komorou v oblasti kvality potravin a další studium. Získala tak osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu v oboru odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví a nutriční terapeut. Zároveň je i autorizovanou osobou pro kvalifikační standard 69-042-N Výživový poradce, vysokoškolský pedagog, školitel kurzů a seminářů o výživě pro laickou i odbornou veřejnost. Jako člen několika českých i zahraničních společností (Společnost pro výživu, The European Association for the Study of Obesity, The European Federation of the Associations of Dieticians) se snaží zvyšovat povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou nebo jak se orientovat v nabídce potravin. Je jedním z garantů projektu www.sdetmiprotiobezite.cz. Je ředitelka a spoluautorkou kritérií pro udělování loga „čteme etikety za vás“ projektu FÉR potravina. Dlouhodobě spolupracuje s pořady A DOST!, Černé ovce , Radioporadnou Českého rozhlasu HK a časopisem dTest. Vlastní poradnou se snaží své teoretické znalosti převést do běžné poradenské praxe.
Mgr. Soňa Talacko, PhD je vědecký specialista v oblasti biochemie a výživy. Vystudovala Biochemii a Vývojovou a buněčnou biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Doktorské vzdělání v oblasti nádorové biologie získala ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky AV ČR v Praze. Od roku 2013 vyučuje na Škole Klinické Naturopatie předměty Nutriční biochemii a Farmakologii. V rámci přednáškové činnosti spolupracuje také při pořádání certifikovaných nutrigenomických seminářů pro odbonou věřenost. Je autorkou několika vědeckých publikací z oblasti nádorové biologie a tvůrcem studijních skript Nutriční biochemie. Mimo lektorskou činnost se Soňa v současnosti plně věnuje vývoji a výzkumu funkčních potravin a potravinových doplňků. Dále se zabývá hodnocením kvality potravin, odborným školením a poradenstvím v oblasti výživy a vlivu potravin na lidský organismus.
Kanadská naturopatická lékařka Katarina Vaculík Dr. ND RN si pozitivní vztah k přírodní medicíně postupně získala skrze osobní a pracovní zkušenosti. Dlouhodobě žila v Kanadě, kde nejdříve vystudovala jako zdravotní sestra a pracovala v nemocnici na jednotce intenzivní péče (JIP) a později na Intravenózní infuzní klinice, kde se specializovala na léčbu autoimunitních chorob pomocí biologických léků. Její neustálý zájem o anatomii a fyziologii lidského těla ji přivedl k rozhodnutí pokračovat ve svém vzdělávání, tentokrát na vysoké škole celostní medicíny v Torontu. Po dalších 4 letech intenzivního studia oboru “Naturopathic Doctor” na vysoké škole Canadian College of Naturopathic Medicine získala nejen vzdělání a titul Naturopathic Doctor (ND), ale též pochopení a respekt pro lidské tělo, mysl a duši a jejich nerozlučnost. Nalézt skutečnou podstatu problému vyžaduje detailní anamnézu a náhled do organismu a jeho všestranné propojení v širokých souvislostech. Katarina Vaculík v současné době pomáhá s rozvojem celostní medicíny i v České republice, kde žije se svým manželem a dvěma dětmi.